Maria Skłodowska-Curie, jednak kobietą!

Wybierając się do kina na Maria Skłodowska-Curie, nie czytałam żadnych recenzji, nie oglądałam również żadnych zwiastunów. Ogólnie rzecz biorąc nie wiedziałam czego się spodziewać. Przypuszczałam, że Maria zostanie pokazana, tak jak przedstawiano ją na lekcjach historii czy chemii. Była wynalazła, umarła. Koniec. Czy moje przypuszczenia okazały się słuszne?

Film Maria Skłodowska - Curie
André Wilms, Charles Berling, Malik Zidi, Karolina Gruszka; Fot. Christian Hartmann; Źródło: kinoswiat.pl

Zaskoczenie

Zostałam pozytywnie zaskoczona, kiedy okazało się, że film nie opowiadał o naukowcu, odkryciach i Noblu, ale o kobiecie, matce, żonie i kochance. Oczywiście poruszono temat odkryć jakich dokonała główna bohaterka, ale raczej w kontekście tego, jakie trudności musiała pokonać kobieta w tamtych czasach, aby uznano jej osiągnięcia.

Opinie

Po obejrzeniu filmu przeczytałam kilka negatywnych komentarzy. Odnosiły się na temat zbytniego skupiania się na temacie kobiety w tym filmie, że za bardzo pominięto jej dorobek naukowy. I sprowadzono Ją tylko do roli kobiety. A ja myślę, że to właśnie jest siłą tego filmu! Maria Skłodowska-Curie była kobietą z krwi i kości. W czasach szkolnych miałam wrażenie, że mówią o Marii jak o facecie w spódnicy. Oczywiście dla nas teraz to nie jest nic dziwnego, że kobieta może przysłużyć się nauce. Na początku XX wieku to było coś niezwykłego.

Kobieta w tamtym okresie była postrzegana, jako rozchwiana emocjonalnie, niezdolna do głębszych naukowych myśli. Bez mężczyzny u boku była nikim. Mam wrażenie, że reżyserka Marie Noelle chciała nam ukazać, że mimo uczuć, jakie targały Marią, potrafiła osiągnąć wyznaczony cel. Emocje po utracie męża, czy rozwijające się uczucie, nie mają wpływu na jej wybitny umysł.

Kobieta kobiecie

Wszyscy znamy jej dorobek naukowy, co osiągnęła i za co dostała dwa Noble. Jednak nie wiele z nas wie z jakimi trudnościami jej przyszło walczyć, aby ten sukces osiągnąć.  Kolejny raz kobieta drugiej kobiecie pokazuje, że jeśli chcemy, to możemy wszystko. Możemy być matką, żoną, kochanką i przy tym osiągać sukcesy zawodowe. Taki przekaz dla współczesnej kobiety: Bądź silna, bądź sobą, możesz wszystko.

Film Maria Skłodowska - Curie
Karolina Gruszka; Fot: Witold Bączyk; Źródło: kinoswiat.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • piękna recenzja 🙂

 • Ona była wybitna więc mogła wiele. W gruncie rzeczy takie umysły zdarzają się bardzo rzadko…

 • Martyna Cieslinska

  Oczywiście muszę się wybrać na film ale odkład odkładam bo nigdy nie ma czasu. :]

 • Unfriendly

  Jakaż urocza recenzja 😀

 • Trochę boję się tej produkcji 😀 Maria Skłodowska była patronką mojej szkoły, więc darzę ją szczególną sympatią…

 • Super dzieciaczki

  Każdy wie, że była naukowcem. Dobrze, że pokazali ją jako kobietę 🙂

 • Artur Baranowski

  Za mało mówmy o naszych naukowcach, a za dużo o żołnierzach i rycerzach. Potem na ulicach widzimy skutki takiej edukacji. Kogo podnieca Kopernik czy Wolszczan, albo właśnie Skłodowska? Żeby tak się stało trzeba w sobie wyzwolić mechanizm myślenia, a to niektórych boli. Dlatego każda opowieść o naukowcach czy pisarzach jest cenna.

 • Miałam w planach obejrzeć i zachęciłaś mnie do tego jeszcze bardziej. Nie mam ochoty oglądać kolejnego filmu o super naukowcu bez płci! Fajnie, że w ten sposób została poprowadzona narracja 🙂

 • Sama wybieram się do kina 😉
  Nie mogę się doczekać 😀

 • Dominika Rygiel

  Czytałam powieść i tą przedstawioną kobiecą stroną Noblistki byłam zauroczona. W końcu jawi się jako kobieta z krwi i kości, a nie tylko naukowiec.

 • Mi, co nie podobało się w tym filmie, to jego lakoniczność. Dużo niedopowiedzeń, skakanie między scenami, które nie były logicznie uzasadnione. Duży plus za muzykę i zdjęcia, bo te były świetne. No i Gruszka też sprawdziła się w swojej roli. Jednak sposób prowadzenia narracji pozostawia dużo do życzenia w moim przekonaniu.

  • Nie rozpatrywałam tego filmu pod względem technicznym, ale tak masz racje film był lekko poszatkowany. Odniosłam wrażenie, że reżyserka skupiła się bardziej na estetyce ujęć niż na ciągłości zdarzeń i logicznym sensie. Każda estetyczna scena znalazła się w filmie.

 • Pingback: Ciekawe i darmowe wydarzenia w trójmieście 14 - 23 kwiecień. - A tak A nie()