Z orzełkiem na piersi, czyli patriotyzm w kulturze ubioru.

Od zawsze w Amerykańskiej kulturze funkcjonowała odzież patriotyczna. Na każdym rogu Nowego Yorku można kupić koszulki z napisami wyrażającymi miłość do kraju i tego miasta. Mało tego, takie koszulki z nadrukami „I ♥ NY”, czy „I ♥ Paris”w latach 90′ pojawiły się na polskim rynku. Nastolatkowie tamtych czasów chętnie ubierali tego rodzaju odzież, wyrażając swoje marzenia o „czymś więcej” i tęsknocie do wielkiego świata. odzież patriotyczna

Czasy się zmieniły

Czasy się zmieniły. Polska również zmieniła się w ten wielki świat. Mamy z czego być dumni. Co raz chętniej wyrażamy swój patriotyzm w różnego rodzaju sztuce. Lubimy pokazywać swoją miłość do ojczyzny. Podsycani opowieściami starszego pokolenia o walce o wolność, czujemy dumę z bycia Polakiem, Polką. Ilość murali o tematyce patriotycznej rośnie z każdym dniem. Kibice sportowi w biało czerwonych barwach wyróżniają się na tle innych narodów.

Kultura ubioru
Surge – Bluza z orłem

Mieszanie się kultur, otwarte granice, brak problemów z przemieszczaniem się i zamieszkaniem w innych częściach świata, powodują, że poszukujemy możliwości wyrażenia siebie i swojej narodowości. Przecież nie staniemy na środku Londynu i nie będziemy krzyczeć: „I’m form Poland!”- pomyślą wariat. Z pomocą przychodzą nam producenci odzieży patriotycznej. Koszulki, czapki, spodenki z symbolami patriotycznymi coraz częściej widać na europejskich ulicach.

Nadruki nie sprowadzają się do małego orzełka, ale mają naprawdę ciekawy design. Nowoczesne wzory, których nie powstydzi się wybredna młodzież, a i Ci trochę starsi poczują się jakby mieli coś wartościowego  na sobie.

Spory wybór

Oferta producentów odzieży patriotycznej jest szeroka. Prześcigają się w pomysłach i wzornictwie. Moją uwagę przyciągnęła firma Surge. Postawili na nowoczesność i jakość. Polska marka szerząca patriotyzm i wiedzę historyczną. Zaczynali od kilku wzorów koszulek i bluz, a teraz każdy znajdzie coś dla siebie. Dla młodzieży koszulki i topy, dla tych starszych i bardziej eleganckich –  koszule.

Kultura ubioru
Surge – koszulka dla chłopca

Dla dzieci przygotowano również serię ubrań, które od razu kojarzą mi się z pierwszym wierszykiem jakim się nauczyłam: „Kto ty jesteś? Polak mały„. Kobiety natomiast mogą się cieszyć dziewczęcą kolorystyką. W asortymencie nie brakuje różu i czerwieni.

Czasami zdarza się, że ludzie takie używanie symboli narodowościowych traktują jako bezczeszczenie. Kompletnie się z tym nie zgadzam, jest to nowoczesne podkreślenie swojego szacunku do kraju i dumy z tego, że jestem Polką. Paryż, NY, świat chętnie zwiedzę, ale na piersi z dumą będę prezentować polskiego orła, zamiast amerykańskiej flagi. W ten sposób promuję mój kraj, moją ojczyznę, moje miejsce na ziemi.

 • Każdy niech ubiera co chce, ale jeśli widzę kogoś z logiem np. Polski Walczące na bluzie i mówiącego, że jest patriotą to… albo on /ona nie wie co to jest patriotyzm, albo znak na jego ubraniu. To jest, jak dla mnie coś okropnego!
  Po za tym, czy trzeba podkreślać skąd się pochodzi? Kochajmy świat jakim jest.

 • A mnie się te ubrania podobają, na pewno nie definiują tego, czy ich właściciel jest patriotą czy nie, ale nie widzę w nich nic złego, wręcz przeciwnie.

 • Jakoś do mnie nie przemawiają koszuli z takimi symbolami. Sama nie wiem dlaczego…

 • Co kto woli, chociaż częściej spotykam się z ludźmi u których jedyna forma patriotyzmu to takie właśnie ubranie. A to według mnie za mało w XXI wieku. Image a zachowanie to dwie różne rzeczy i wizerunek kraju powinien być też budowany czynami. Pozdrawiam!

  • Oczywiście, że przede wszystkim czyny świadczą o patriotyzmie. Ale myślę, że czasami fajnie podkreślić skąd się pochodzi właśnie poprzez ubranie. Myślę o takich miejscach jak zloty między narodowe czy imprezy sportowe, to taki ciekawy dodatek by promować nasz kraj :D. Pozdrawiam

 • Pa Ti

  Dobrze byłoby, aby taka manifestacja szla w parze z właściwą interpretacją danego symbolu Z drugiej strony nie można nikomu zabronić zabawy modą i wykorzystywaniu symboliki patriotycznej również bardzo kontrowersyjnie. Pytanie czy osobnikowi o znikomej inteligencji. pasywnym i konsumpcyjnym podejściu do życia taka manifestacja cokolwiek pomoże.

 • Widziałam już ofertę tego sklepu i jest naprawdę rewelacyjny! Sporo mi się podobało 🙂

 • Konceptualnik

  Polacy również lubią chodzić w koszulkach z „amerykańskimi motywami”. Czy to dobrze? Polska flaga chyba nie bardzo pasowałaby na krótkie spodenki, a przecież takich z amrykańską flagą jest baaardzo dużo. Projektowanie takich ubrań powinno odbywać się z wyczuciem. 😉

 • Dominika Rygiel

  Pomysł sam w sobie jest całkiem sympatyczny. Może w końcu wyparte zostaną wszędobylskie flagi amerykańskie czy brytyjskie 😉

 • Mi się bardzo podoba ten pomysł. Mam sporo takich znajomych patriotów, ale nie takich co tylko szpanują orzełkiem, tylko na prawdę noszą ojczyznę w sercu. To budzi dumę, przynajmniej we mnie.

 • ExtremeHobby

  Nie rozumiemy hejtu na osoby noszące odzież patriotyczną. Jeżeli ktoś tak okazuje przywiązanie do ojczyzny to czemu jest to złe? Dzisiaj tak, wczoraj inaczej.