Waplewo Wielkie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

W pewien bardzo słoneczny wtorek udałam się na wyprawę do niewielkiej wsi Waplewo Wielkie. Mieścina ta położona jest 20 km od  Malborka. Ukryta między malowniczymi (i teraz kwitnącymi) polami rzepaku.

Dworek

W Waplewie Wielkim odkryłam jeden z najurokliwszych dworków szlacheckich. Mieści się tam bowiem pałacyk, który przed wojną należał do rodu Sierakowskich, a obecnie jest, odziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku i mieści się w nim Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej

Oprócz dworku, na odwiedzających czeka również piękny park. Główna aleja, zwana lipową, doprowadza do drewnianej altany, która była wzorowana na altanach chińskich. W gąszczu bujnej zieleni można dostrzec ukrytą rzeźbę, a na polance obok rozłożyć się z piknikiem. Niedaleko znajdują się również stawy a między nimi drewniane mostki, idealne miejsce spotkań dla zakochanych.

Do Muzeum należą również zabudowania folwarczne, aktualnie czekają na odbudowę i renowację. Nie są one dostępne dla zwiedzających, jednak z daleka można podziwiać powozownię oraz gorzelnię. W przyszłości planowane jest, aby w budynkach powstał ośrodek edukacyjny, kawiarnia, a także muzeum kowalstwa, w którym miałby się odbywać warsztaty z rękodzieła artystycznego. Mała wioska, bez wątpienia stanie się niedługo ośrodkiem kulturalnym Powiśla.

 Miejsce z historią

Sama historia rodu Sierakowski jest niezwykle ciekawa. Byli oni kolekcjonerami sztuki. Podczas zaboru pruskiego, pałac stanowił ośrodek kultury polskiej. Odkupywali wszelkie dzieła polskie i prezentowali w swoim dworku, przy okazji naśmiewając się z zaborców, że nie znają się na sztuce. Zbiór przed II Wojną Światową liczył około 450 dzieł oraz około 10 000 tomów książek. Niestety zbiory podczas wojny zostały rozgrabione.

Nowa tradycja

W dworku co roku odbywają się Dni Chopinowskie. W tym roku odbędą się po raz 11. Można więc powiedzieć, że już tradycyjnie w pierwszy dzień będzie można posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu Przewodniczącej Jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Katarzyny Popowa – Zydroń. Następnego dnia będzie grany Jazz, a swoim talentem pochwali się Zagan Accustic, czyli Kwartet instrumentalny absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Muzeum Tradycji Szlacheckiej zainteresowanych wydarzeniem zaprasza 16 i 17 czerwca do Waplewa.

Tym sposobem przedstawiam Wam kolejne miejsce, które warto odwiedzić tej wiosny. Jeśli, jednak jeszcze nie odwieliście Rutek, to koniecznie to nadróbcie! Pisałam o nich TUTAJ.

 • pani Mondro

  dworki kocham i kiedyś mieć będę własny 😉 dzięki za wpis, dopiszę to miejsce do listy miejsc do odwiedzenia 🙂

 • Uwielbiamy takie miejsca i odkrywanie ich historii <3

 • Agata Maj Cher

  Dworek jest pięknie usytuowany wśród zieleni. Odwiedziłabym 🙂

 • Piękny dworek, ale ten koncert jazzowy… 🙂 Z przyjemnością się tam wybiorę!! 🙂

 • Bardzo ładny dworek. Lubię takie miejsca z historią.

 • Wygląda trochę jak dworek z „Trędowatej” 🙂 Bardzo klimatycznie!

 • Super! Ja mam słabość do dworków, a moim marzeniem z dzieciństwa było zamieszkanie w jednym z takowych. W bardzo podobnym mieszkała też babcia męża i muszę przyznać, że ten klimat i atmosfera – nie tylko miejsca, ale i ludzi – są niestety nie do powtórzenia i nie do odżałowania…

 • super klimat 😀 wygląda jak z jakiejś baśni 😀

 • Renata Pawlowska

  Piękny dworek 🙂 Może kiedyś, uda mi się tam wybrać 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

  Renata

 • Fajnie, że odkrywasz takie miejsca. Ja dopiero niedawno zaczęłam. Wcześniej jeździłam tylko w góry. Ostatnio ujęły mnie Karnity niedaleko Olsztynka. Sielsko i cudnie.

 • stylpantera

  Piękny dworek, klimatyczne miejsce cóż można chcieć więcej :D? mój gust 😀 <3

 • Pingback: 11 Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim - relacja. - A tak A nie()