Bogata niewolnica – czyli o filmie „Księżna”

Uwielbiam filmy kostiumowe i od pewnego czasu nadrabiam zaległości w tego rodzaju filmach. Tym razem sięgnęłam po film „Księżna”. Piękne kostiumy, piękna sceneria, piękna historia, ale czy na pewno taka piękna?

Opowieść nie jak z bajki

Historia oparta na prawdziwej historii Georgiany Cavendish. Mamy 1774 rok. Młoda Georgiana zostaje wydana za mąż za księcia Devonshire. Już pierwszego wieczoru po ślubie okazuje się, że książę ma wobec żony jedno wymaganie – ma urodzić mu syna. Żadnej miłości, żadnej czułości. Księżna musi znosić ciągłe zdrady męża i traktowanie siebie jak własności. Więcej uwagi książę poświęca swoim psom niż żonie. Ostatecznie księżna musi pod jednym dachem mieszka z mężem i jego kochanką. Georgiana  odnajduje miłość w walczącym o zmiany polityku Charles Greyu. Nie jest jej dane długo cieszyć tym szczęściem, szantażem zostaje zmuszona do powrotu do domu i odprawieniu kochanka.

Aktorzy

W główną rolę wciela się Keira Knightley, tak samo jak i w „Dumie i Uprzedzeniu” idealnie zna postać, która gra. Znakomicie odnajduje się w filmach kostiumowych i to zdecydowanie widać. Nie mniej, jednak na uwagę przede wszystkim zasługuje książę, czyli  Ralph Fiennes.

księżna
Ralph Fiennes

Jego opanowana, surowa w wyrazie twarz, była tym czym film przyciąga. Bezwzględny tyran, po którym nie wiadomo czego się spodziewać. Od pierwszych scen filmu, czuję się że drzemie w nim jakaś nieobliczalność i brutalność.

Odczucia

księżna
Keira Knightleyę.

Poprzez biografię Georginy, reżyser pokazał w jaki sposób kobiety były traktowane. Wydawana za mąż nie zyskiwały opiekuna ale Pana. Stawały się niewolnicami. Więźniami swoich pięknych domów. Małżonkowi było wszystko wolno: bić, gwałcić, poniżać. Krzywdzone kobiety były szantażowane odebraniem dzieci. Oburzające jest to, że kobieta była winna poronień, nie urodzenia syna, a jak już urodziła, to dzieci stawały się własnością mężczyzny i on mógł nimi rozporządzać (jak bydłem). Jako wolna kobieta patrząc na ten film w głębi duszy dziękuję sufrażystkom za walkę o prawo głosu, o wolność, o możliwość życia tak jak chce.

Jak Wy oceniacie, tą historię, na co zwróciliście uwagę ? A może co Wam się nie podobało?

 

  • Film widziałam dawno temu. co do pretensji wobec kobiet jest to okrucieństwo spowodowane niewiedzą…

  • August Ciechociński

    Uwielbiam filmy o historii Anglii. Koniecznie muszę obejrzeć.

  • Aleksandra Nobody

    Keira jest moim zdaniem stworzona do filmów kostiumowych ☺ nawet ze swoją delilatną wadą wymowy.

  • Nie oglądałam tego filmu i myślę, że nie bardzo przypadłby mi do gustu. Nie jestem fanką filmów kostiumowych. Tego typu obrazy wolę zdecydowanie oglądać w teatrze! 🙂

  • Jeszcze nie oglądałam, ale tematyka ciekawa, a zdjęcia piękne.