Warszawa w 5 godzin – tylko dla wytrwałych!

Do Warszawy, wraz z mężem, wybraliśmy się, można powiedzieć nie z własnej woli :p. Co oczywiście nie oznacza, że do niej jechać nie chcieliśmy. Planowaliśmy poświęcić na stolicę dwa, trzy dni niestety tak się złożyło, że zostało nam 5 godzin. Oczywiście, zwiedzić w tak krótki czasie wszystkiego jest po prostu nie możliwe, ale to, co najbardziej charakterystyczne udało nam się z eksplorować. Poniżej przedstawiam gotowy plan działania. Warszawa w kilka godzin to jest możliwe!

Zanim jednak zacznę, ostrzegam, że jest to wycieczka dla tych, którzy problemów z długim marszem nie mają!

Trasa

Warszawa w kilka godzinZwiedzanie rozpoczęliśmy od Stacji Warszawa Centralna i przez Złote tarasy (którym nie poświęciliśmy zbyt wiele czasu) udaliśmy się na Plac Defilad, czyli przed sam Pałac Kultury. Polecam obejść Pałac Kultury od strony Złotych Tarasów, bo po tej stronie możemy skorzystać z usług Informacji turystycznej i zaopatrzyć się w darmową mapę miasta z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami.

Za kompleksem Pałacu Kultury znajduje się Park Świętokrzyski, z którego jest ciekawy widok na sam pałac oraz piękna fontanna, jedna z wielu które napotkacie w Warszawie. Przez park udaliśmy się do kolejnego punktu do zwiedzenia, czyli Grób Nieznanego Żołnierza i Parku Saskiego. Po drodze można zajrzeć do Galerii Rysunków Andrzeja Mleczki, który znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 140.

Warszawa w kilka godzin

Kolejnym punktem na mapie, którego nie mogło zabraknąć to Pałac Prezydencki, a zaraz, zanim pomnik Adama Mickiewicza. Prezydent nie chciał nas zaprosić na popołudniową kawę i ciastko, więc pomaszerowaliśmy dalej ku Kolumnie Zygmunta i Zamku Królewskiemu. Tutaj zrobiliśmy sobie, krótką przerwę na uzupełnienie zapasów wody i zjedzenie lodów naturalnych.

Na chwilę wpadliśmy jeszcze na Stare Miasto, aby następnie udać się nad Wisłę i bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego dojść do Warszawskiej Syrenki, a potem dalej aż do Cudu Nad Wisłą, gdzie zrobiliśmy sobie postój połączony z moczeniem zmaltretowanych stóp. Tutaj też warto skorzystać z gastronomi, bo kolejny punkt na mapie to Łazienki Królewskie.

Czas nas gonił i niestety nie udało się obejrzeć całego Parku Łazienek Królewskich ale myślę, że tam można byłoby spędzić cały dzień i jeszcze wszystkich ścieżek nie zobaczyć.

Wrażenia

Oprócz tego, że na drugi dzień nie mogłam ruszyć ręką, ani nogą to z samego zwiedzanie jestem bardzo zadowolona. Warszawa pozytywnie mnie zaskoczyła, przynajmniej ta jej cześć, którą udało mi się w tak krótkim czasie zobaczyć.

Jest pełna pluskających wesoło fontann i zielonych parków, gdzie ludzie odpoczywają na trawnikach. Co jest dość ciekawym dla mnie zjawiskiem, bo w Trójmieście, rzadko to się zdarza. Zakładam, że wynika to z posiadania plaży. Za to bulwar nad Wisłą wydał mi się najsympatyczniejszym z miejsc Warszawy. Jest to miejsce raczej odwiedzane przez mieszkańców niż przez turystów, więc zdecydowanie spokojniejsze i bardziej klimatyczne. Następnym razem koniecznie musimy tam się pojawić po zmierzchu.

Ach te Łazienki, muszę przyznać, że jest jeden z najpiękniejszych parków, jakie mogłam zobaczyć (a zobaczyłam tylko mały kawałek!). Park Oliwski, który darzę sentymentem, tak dużego na mnie wrażenia nie zrobił. No ale cóż stolica musi być z rozmachem.

Pałac Kultury za to mnie rozczarował. Potężny gmach, który mógłby robić naprawdę wrażenie. Niestety postawiono przy nim wielkie szklane wieżowce, żal. Aaa  i jeszcze ten talerz satelity na szczycie — bardzo elegancko się prezentuje.

Byłam też zaskoczona Kolumną Zygmunta, w telewizji wydawała się zdecydowanie większa :p. Tak samo, jak gdański Neptun! Za to ponura, na pocztówkach syrenka, okazała się pięknym pomnikiem usytuowanym w cudownym miejscu.

Warszawa w kilka godzin

Mimo tak małej ilości czasu udało nam się sporo zobaczyć i liznąć klimatu Warszawy. Planujemy wrócić do stolicy za jakiś czas i zobaczyć jeszcze więcej.

A jak Wam się Warszawa podoba?

 • Elwira Zbadyńska

  Tempo imponujące, ale zdecydowanie nie dla mnie takie zwiedzanie. Dużo bardziej wolę zatrzymać się w danym mieście na 2-3 dni.

  • Ja zdecydowanie też wolę poświęcić na zwiedzenie więcej czasu, niestety tutaj goniły nas terminy ;(.

 • Nerwus

  W Warszawie są dwie syrenki. Może kojarzysz z pocztówek ta druga?

  • W Warszawie jest ich nawet kilka :D, ale akurat chodzi o tą ze zdjęcia :D. Chyba ją po prostu odnowili i wygląda teraz pięknie.

 • Chyba wszystkie najważniejsze miejsca udało Wam się odwiedzić w tak krótkim czasie 🙂 Ale warto jeszcze wrócić do Warszawy, poodwiedzać muzea i spędzić cały dzień w Centrum Nauki Kopernik! 🙂

 • ciekawa wycieczka – Warszawa jest tak mocno niedoceniana, a odkąd tu mieszkam to wiem, że to miast o ma naprawdę wiele do zaoferowania i trudno się tu nudzić.

 • Szkoda, że nie mieliście czasu, żeby zobaczyć Łazienki w środku. Muzeum rzeźb zawsze robi na mnie ogromne wrażenie. 🙂

 • 5 godzin!? niezły hardcore! Ja z warszawy najlepiej wspominam Łazienki własnie:) polecam tam wrócić 🙂

 • Dawno nie byliśmy w Warszawie, ale z pobytu w stolicy najmilej wspominamy właśnie Łazienki 🙂